Joensuun Palloseura on tehnyt kaksi uutta pelaajasopimusta, kun Kristian Levy ja Timo Voutilainen allekirjoittivat sopimukset. Hyökkäyspäässä viihtyvä nopeajalkainen Voutilainen on jo entuudestaan kokenut jopsilainen.
- Halusin rutkasti peliaikaa ja joukkue ja suurinosa sen pelaajista on minulle jo ennestään tuttu, Voutilainen kommentoi.
Valmentaja Maaranen oli tyytyväinen kaksikon päätöksiin ja sopimuksiin.
- Timolla ja Levyllä oli aika samanlaiset tilanteet, sillä he ovat harjoitelleet talven Jipon mukana ja olisivat varmaan sinnekin saaneet sopimuksen. Toki jos katsotaan Jipon pelaajamateriaalia realistisesti, niin ei sieltä isoja minuutteja olisi ollut varmaankaan tarjolla. Sikäli viisaat päätökset pelaajilta, kuten myös jo Jiposta aikaisemmin saapuneilta Eemi Porennolta ja Jere Simanaiselta. Pelaajat pääsevät pelaamaan meillä isoja minuutteja ja toivottavasti nuorten pelaajien kehitys meillä jatkuu ja heidät nähdään tulevaisuudessa pelaamassa vaikka Jipon paidassa ylemmissä sarjoissa, Maaranen toteaa.